Napoje energetyczne to napoje bezalkoholowe, najczęściej gazowane o właściwościach pobudzających.
Czy wiesz co znajduje się w energetykach?
W skład energetyków wchodzą: kofeina, tauryna, guarana, witamina B, różne zioła, cukier, barwniki. Składniki te występują w bardzo silnym natężeniu.
Kofeina – 1 puszka energetyka zawiera 80 miligram kofeiny= 2,3 filiżanki kawy. Skutkami przyjmowania tak dużej ilości kofeiny jest zwiększenie poziomu stresu i stanów lękowych, kołatanie serca i tzw. „trzęsiączka” oraz zmniejszenie poziomu serotoniny – neuroprzekaźnika który odpowiada za dobre samopoczucie. Jej deficyt może być przyczyną obniżenia nastroju.
Dużo cukru – 1 puszka może zawierać nawet 15 łyżeczek cukru
skutek: szok glikemiczny – nagły gwałtowny wyrzut cukru do krwiobiegu, po którym występuje równie nagły spadek. Energetyk, najpierw dodaje nam mnóstwo energii, a po krótkim czasie odbiera ją. W efekcie mamy jej mniej po wypiciu niż przed wypiciem.
Witamina B: spożycie więcej niż 34 mg witaminy B3 powoduje zaczerwienie skóry, a więcej niż 3000 mg może powodować uszkodzenie wątroby.
Jak działają energetyki?
Po 10 minutach po spożyciu, zawartość energetyka dostaje się do krwioobiegu. Po około 45 minutach zaczynamy odczuwać jej działanie. Dostajemy energii, skrzydeł i Powera, jesteśmy pobudzeni, skupieni i pełni mocy. Po godzinie poziom cukru i kofeiny w naszej krwi zaczyna spadać i czujemy odpływ energii. Pojawia się zmęczenie, brak energii i rozdrażnienie. Zwykle jest ono większe niż przed wypiciem energetyka. Organizm potrzebuje aż 12 godzin na pozbycie się kofeiny z naszego krwioobiegu. Pomiędzy 12 a 24 godziną od wypicia energetyka następują objawy odstawienia: boli nas głowa, zaczynamy czuć rozdrażnienie, pojawiają się stany lękowe.
Codzienne picie chociaż jednego energetyka przez 7-12 dni prowadzi do przyzwyczajenia się organizmu do substancji, więc po wypiciu puszki nie odczuwamy już takiej „mocy” jak za pierwszym razem. Dlatego sięgamy po te napoje coraz więcej i więcej…
Co zamiast napojów energetycznych?
Świetnym sposobem na dodanie sobie energii jest np. zjedzenie owocu, spacer, gimnastyka albo drzemka lub wcześniejsze pójście spać. Jeśli musisz sobie natychmiast rozjaśnić umysł, lepiej nawet wypić filiżankę kawy, a gdy ta nie służy, to szklankę soku pomarańczowego (sok pomarańczowy działa stymulująco na mózg i jego czynności poznawcze). Można też w takich przypadkach zjeść kawałek gorzkiej czekolady, possać landrynkę czy chociażby wziąć kilka głębokich wdechów przy otwartym oknie.
Dlaczego młodzież nie powinna sięgać po energetyki?
Pozwalając dziecku na picie napojów energetycznych, narażasz je na niebezpieczeństwo. Naukowcy przestrzegają, że napoje energetyzujące zagrażają nie tylko zdrowiu, ale życiu. I wystarczy tylko jedna puszka, żeby dostać zawał. Napoje o wysokiej zawartości kofeiny spożywane przez dzieci i młodzież mogą prowadzić do zaburzeń w rozwoju układu nerwowego, wzrostu agresji, problemów ze snem. Według opublikowanych danych, 19-29% młodych ludzi po spożyciu tych napojów odczuwa niekorzystne objawy, głównie kołatanie serca, ból głowy, poczucie silnego rozbicia. Wśród działań niepożądanych wymienia się także podenerwowanie, silny stres, trudności ze skupieniem. Według niektórych badań nadmierne spożycie napojów energetyzujących zwiększa ryzyko arytmii serca, w tym także u dzieci.
Opracowała: Katarzyna Łach – psycholog
Źródła:
1.https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/napoje-energetyczne-energetyzujace-sklad-i-wlasciwosci-czy-energetyki-szkodza-aa-JCZq-kyHZ-oRSz.html
2.https://www.gov.pl/web/psse-siemiatycze/czym-sa-napoje-energetyczne-jak-dzialaja-na-organizm-dzieci-i-mlodziezy
3.https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/napoje-energetyzujace-znaczacym-zrodlem-kofeiny-w-diecie-dzieci/