Zburzenia koncentracji u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

Zburzenia koncentracji u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

Zaburzenia koncentracji u dzieci, zwane również deficytem uwagi (ADD), stanowią coraz większy problem wśród młodszych i starszych dzieci szkolnych. Trudności z koncentracją uwagi i skupienia mogą powodować problemy z pamięcią oraz brakiem umiejętności skupienia się na jednej czynności. Badania sugerują, że jedną z przyczyn zaburzeń koncentracji jest zahamowany rozwój struktur mózgu odpowiedzialnych za utrzymanie uwagi.

Nastolatki i dzieci w wieku przedszkolnym mogą doświadczać wielu różnych wrażeń w swoim życiu, co może być jednym z bodźców rozpraszających. Jednak ukończenie 7 latka i nadal występowanie problemów z koncentracją może wskazywać na zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Przyczyną tego stanu może być również styl życia matki podczas ciąży, na przykład spożywanie sztucznych barwników czy środków konserwujących, które mogą znacząco wpływać na rozwój mózgu dziecka oraz impulsy zewnętrzne.

Aby pomóc dziecku skupić się na zadaniu szkolnym lub ćwiczeniach na koncentrację, istnieją różne metody i podejścia. Dla młodszych dzieci, np. przedszkolaków, skupienie uwagi na jednej czynności może być utrudnione, dlatego warto wykorzystać kreatywne i interaktywne metody,  które mogą stanowić pociechę i bodziec do ćwiczenia koncentracji.

Starsze dzieci mogą skorzystać z ćwiczeń na koncentrację, które pomogą im poprawić zdolność utrzymywania uwagi i skupienia na jednym zadaniu. Warto także zwrócić uwagę na dietę dziecka, unikając spożywania potencjalnie rozpraszających środków, jak np. kofeina czy słodycze. Skupienie uwagi to jedna z kluczowych funkcji poznawczych, a regularne ćwiczenia koncentracji mogą wspomóc rozwój mózgu i zdolności poznawcze dziecka.

Wsparcie w rozwoju skupienia uwagi i pracy nad strukturami mózgu odpowiedzialnymi za koncentrację może znacząco pomóc dzieciom w radzeniu sobie z trudnościami i osiąganiu sukcesów zarówno w szkole, jak i w życiu codziennym.

 

 

Jak Poprawić Koncentrację i Pamięć u Dzieci?

Jak poprawić koncentrację i pamięć u dzieci? Problemy z koncentracją u dziecka stają się coraz częstszą przyczyną niepokoju dla rodziców. Małe dzieci często mają trudności z utrzymaniem skupienia na jednej czynności. Jeśli dziecko nadal jest bardzo rozkojarzone i nie może się skoncentrować, może to znaczyć, że potrzebuje wsparcia.

Jedną z funkcji poznawczych, które są związane ze zdolnością skupienia uwagi, jest pamięć. Aby poprawić pamięć i koncentrację u dziecka, warto ćwiczyć jego umiejętność skupiania się na zadaniach. Istnieje wiele sposobów, jak to zrobić.

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na styl życia matki podczas ciąży. Spowolniony lub zahamowany rozwój struktur mózgowych u dziecka może być związany ze złym stylem życia matki w okresie ciąży. Ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia podczas tego okresu.

Suplementy diety mogą być także użyteczne w poprawianiu koncentracji i pamięci u dzieci. Istnieje wiele preparatów dostępnych na rynku, które zawierają składniki korzystnie wpływające na funkcje poznawcze. Jednak przed podaniem suplementów dziecku, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.

Wspieranie dziecka w nauce i rozwijanie zdolności koncentracji może być także zabawne. Gry i zadania wymagające skupienia uwagi pomogą dziecku w rozwijaniu tej umiejętności. Można również stworzyć harmonogram dnia, aby dziecko miało regularne okresy zajęć i odpoczynku.

Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest inne, i niektóre mogą po prostu potrzebować więcej czasu na rozwinięcie zdolności koncentracji. Ważne jest, aby nie wywierać na nie zbyt dużego nacisku i nie porównywać go z innymi dziećmi.

Problemy z koncentracją i uwagą u dzieci to częsty problem, ale istnieją sposoby na poprawienie tych umiejętności. Skoncentrowanie się na zdrowym stylu życia i stosowanie odpowiednich ćwiczeń czy suplementów diety mogą pomóc wspierać rozwój poznawczy malucha. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest wyjątkowe i wymaga indywidualnego podejścia.

 

Brak Koncentracji u Dziecka: Problemy i Rozwiązania

Brak koncentracji u dziecka może być częstą przyczyną problemów z nauką i ogólnym funkcjonowaniem. Coraz więcej dzieci boryka się z zaburzeniami koncentracji i uwagi, co wpływa negatywnie na ich osiągnięcia szkolne i codzienne zadania. Dziecko, które nie może skupić się na wykonywanych czynnościach, może wydawać się słabe i niestabilne emocjonalnie.

Zaburzenia koncentracji i uwagi mogą być związane ze złym stylem życia, takim jak niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej i niewystarczająca ilość snu. Często też wynikają z nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych, które rozpraszają uwagę dziecka.

Aby ćwiczyć koncentrację u dziecka, istnieje wiele rozwiązań. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w składniki odżywcze wspierające pracę mózgu, takie jak kwasy omega-3, witaminy i minerały. Regularna aktywność fizyczna również przyczynia się do poprawy zdolności koncentracji.

Wspierając dziecko, które nie jest w stanie skupić się na dłuższy czas, ważne jest, aby stworzyć mu odpowiednie warunki do nauki i wykonywania zadań. Cicha i pozbawiona rozpraszaczy przestrzeń może pomóc mu lepiej się skoncentrować.

Czasami suplementy diety mogą okazać się pomocne w poprawie koncentracji u dziecka, jednak zanim je zastosujemy, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą. Niektóre suplementy mogą być skuteczne, ale ich stosowanie powinno być odpowiednio zbalansowane i monitorowane.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, dlatego rozwiązania, które działają dla jednego, mogą nie działać dla drugiego. Ważne jest zrozumienie powodów braku skupienia i dostosowanie odpowiednich strategii, aby wspierać rozwój dziecka i pomóc mu osiągać pełny potencjał.

Zaburzenia koncentracji u dziecka mogą być trudne do zrozumienia i radzenia sobie z nimi, ale istnieją różne podejścia, które mogą pomóc. Wspierający styl życia, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz ewentualne suplementy diety mogą przyczynić się do poprawy zdolności koncentracji u dziecka i pomóc mu w osiągnięciu sukcesu zarówno w szkole, jak i w życiu codziennym.

Zaburzenia uwagi i koncentracji u dzieci w wieku przedszkolnym mogą być związane ze złym stylem życia dziecka, takim jak zbyt duża ilość czasu spędzanego przed ekranem. Chociaż przedszkolaki są pełne energii i ciekawości świata, mogą mieć trudności z dłuższym skupieniem uwagi na jednej czynności. Powyższe objawy, takie jak niezdolność do skupienia się na zadaniu, chęć jak najszybszego wykonania czegoś i niemożność skupienia uwagi na zabawie czy nauce, mogą być sygnałem, że dziecko nie jest w stanie kontrolować swojej uwagi.

Wiek przedszkolny to okres intensywnego rozwoju poznawczego, dlatego ważne jest, aby rodzice i nauczyciele zrozumieli, że niektóre dzieci potrzebują wsparcia i wskazówek, aby rozwijać swoje umiejętności koncentracji. Dzieci w wieku przedszkolnym uczą się poprzez zabawę i eksplorację świata, dlatego istotne jest, aby stworzyć dla nich odpowiednie środowisko, które będzie sprzyjać skupieniu uwagi i rozwijaniu ciekawości.

W niektórych przypadkach, zaburzenia uwagi i koncentracji mogą wynikać z innych problemów, takich jak nadpobudliwość psychoruchowa czy trudności sensoryczne. Dlatego, jeśli rodzice zauważają, że ich dziecko nie może skupić uwagi na prostych zadaniach, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, który może pomóc zdiagnozować ewentualne problemy i zaproponować odpowiednie wsparcie.

Dla większości dzieci w tym wieku, trudności z koncentracją są naturalną częścią rozwoju, i z czasem poprawiają się w miarę jak dziecko rozwija umiejętności samoregulacji i samoorganizacji. Ważne jest, aby wspierać i motywować dziecko do odkrywania świata w sposób odpowiedni do jego wieku i indywidualnych potrzeb. Zrozumienie i akceptacja, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie, jest kluczowe dla stworzenia pozytywnego i wspierającego środowiska wokół malucha.

Wyzwania letniego deficytu koncentracji u dzieci są związane ze złym stylem życia i wpływem dłuższych wakacji na regularność nauki. W okresie wakacyjnym dzieci mają dużo wolnego czasu, który często wykorzystują na rozrywkę i zabawę, co może wpłynąć negatywnie na ich zdolność do skupienia uwagi w czasie nauki i zadań szkolnych.

Warto zrozumieć, że letni deficyt koncentracji nie jest czymś nieuniknionym. Istnieją skuteczne metody leczenia i ćwiczenia, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym problemem. Przede wszystkim, rodzice i opiekunowie powinni zwracać uwagę na to, co dziecko robi w czasie wakacji. Zachęcanie do aktywności umysłowej, takiej jak czytanie książek, rozwiązywanie łamigłówek i nauka nowych umiejętności, może pomóc w utrzymaniu koncentracji.

Dziecko jest w stanie nauczyć się skutecznych strategii radzenia sobie z deficytem koncentracji. Ważne jest, aby nauczyć go technik zarządzania czasem i organizacji, które pomogą mu zapanować nad swoimi obowiązkami. Regularne codzienne ćwiczenia koncentracji, takie jak gry planszowe, układanie puzzli, czy nawet medytacja, mogą także okazać się przydatne w rozwijaniu umiejętności skupienia uwagi.

Jednak najważniejszym aspektem leczenia letniego deficytu koncentracji jest cierpliwość i wsparcie ze strony rodziców, nauczycieli i bliskich. Dziecko chce jak najszybciej wykonać swoje zadania i radzić sobie z wyzwaniami szkolnymi, dlatego potrzebuje wsparcia i zachęty, aby nie poddawać się w obliczu trudności.

Podsumowując, letni deficyt koncentracji u dzieci jest realnym wyzwaniem, ale można go skutecznie pokonać. Zaangażowanie w aktywności umysłowe, nauka strategii zarządzania czasem oraz wsparcie ze strony rodziny i nauczycieli mogą pomóc dziecku w osiągnięciu lepszej koncentracji i sukcesu w nauce. Cierpliwość i wyrozumiałość w procesie nauki są kluczowe, aby umożliwić dziecku rozwijanie swoich zdolności w własnym tempie.

 

Ćwiczenia na koncentrację uwagi

Oto spis materiałów edukacyjnych, które pozwolą dziecku trenować umiejętność skupienia i  koncentracji uwagi. Jest to umiejętność bardzo ważna – szczególnie we współczesnym świecie, gdzie ogromna ilość różnorodnych bodźców docierających do dziecka nie sprzyja wyciszeniu i skupieniu uwagi.

Rozwijanie umiejętności koncentracji to cel, któremu mogą służyć bardzo różnorodne typy zadań – od najprostszych kolorowanek począwszy, poprzez ćwiczenia na szukanie różnic, rysowanie po śladzie, gry memory i wiele innych, aż po bardziej skomplikowane łamigłówki. Ważne, by przy wykonywaniu ćwiczeń nie rozpraszały dziecka “przerywniki” z zewnątrz, takie jak dźwięk telewizora, hałaśliwa muzyka z mp3 czy dźwięki z włączonego komputera (“masz wiadomość”, “Ala jest już dostępna”, “Alek przesłał Ci filmik”, itd. 🙂

Przykładowe ćwiczenia:

 

Bibliografia

Dzieci siedzą w kole i… : zabawy doskonalące pamięć i koncentrację uwagi przedszkolaków / Barbara Kurowska, Aneta Stanowska. Kraków : Centrum Edukacyjne “Bliżej Przedszkola”, 2013. –  47 s.

Publikacja kierowana jest do nauczycieli wychowania przedszkolnego, którzy szukają innowacyjnych pomysłów na poprowadzenie interesujących zajęć z dziećmi. Autorki zaproponowały 50 zabaw, mających na celu stymulowanie dziecięcej uwagi oraz wspomaganie pamięci. Wszystkie zabawy zostały sprawdzone w grupach przedszkolnych, wśród dzieci trzy-, cztero-, pięcio- i sześcioletnich. Dzięki zaproponowanym zabawom zajęcia z dziećmi zawsze będą ciekawe i udane. Pozycja ta stanowi także nieocenioną pomoc dla osób zajmujących się na co dzień wspieraniem rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym – nauczycieli, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, psychologów oraz rodziców.

Jak moje dziecko może nauczyć się koncentracji : zawiera praktyczne teksty / Uta Reimann-Höhn ; [przeł. z jęz. niem. Edyta Brudnik]. – Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2009. –  85 s.

Publikacja, która ułatwi naukę koncentracji. Podpowiada, co trzeba zrobić, by wykształcić u dzieci zdolność skupienia i koncentracji, oraz co trzeba wiedzieć, by nie pomylić zaburzenia ze zwykłym temperamentem czy nudą, która sprawia, że dziecko nie jest skupione, bo jego otoczenie nie wydaje mu się być interesujące…

Koncentracja uwagi / Dorota Skiba. Warszawa : PWN Wydawnictwo Szkolne, 2017. –  71 s., [7] k. tabl. luz.

“Koncentracja uwagi” to publikacja przeznaczona dla 2 grup wiekowych: 3 i 4-latków oraz 5 i 6-latków. W książce zawarte zostały wskazówki dotyczące diagnozowania trudności dziecka w skupieniu uwagi – kiedy potrzebne jest diagnozowanie koncentracji i co może zrobić wychowawca w przedszkolu, a także scenariusze zajęć kształtujące umiejętności w zakresie orientacji przestrzennej, spostrzegania słuchowego i wzrokowego, ćwiczenia uwagi i szybkości reagowania, ćwiczenia motoryki dużej i małej. Integralną częścią książki są również karty pracy, kolorowe materiały do pracy z grupą oraz gazetka informacyjna dla rodziców.

Koncentracja uwagi : ćwiczenia i karty pracy do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych / [autor Irena Sosin ; redaktor prowadząca Irena Sosin ; ilustracje Aleksandra Kajewska, Lidia Nowak-Chomicz]. –  Wydanie II poprawione. Poznań : Forum Media Polska, copyright 2016. –  88 s.

Zeszyt zawiera ćwiczenia i karty pracy z obszaru zaburzeń koncentracji uwagi. Przejrzystość oraz wysoki poziom merytoryczny zamieszczonego materiału sprawiają, że pozycja stanowi doskonałe narzędzie do wykorzystania w treningu zaburzeń koncentracji uwagi uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się ze szczególnym uwzględnieniem uczniów z dysleksją rozwojową.
Zeszyt świetnie nadaje się do pracy z uczniem na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych.

Kot zdejmuje buty:propozycje zabaw wspierających spokój i koncentrację / Ingrid Biermann ; [przekł. z jęz. niem. Edyta Panek]. Kielce : Wydawnictwo Jedność, 2006. –  95 s.

Spokoju i odprężenia potrzebują nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Zapewnić go mogą relaksujące historie, zabawy na spostrzegawczość, podróże w krainę wyobraźni, medytacyjne tańce albo opowiadania ilustrowane gestami. Wychowawcy i nauczyciele grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych odnajdą w tej książce ćwiczenia, które sprawią dzieciom wiele radości, a jednocześnie pomogą im w szybszym osiągnięciu skupienia i koncentracji niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

100 [Sto] ćwiczeń poprawiających koncentrację uwagi (opartych na analizatorze wzrokowym) oraz wspomagających doskonalenie umiejętności czytania i pisania :ćwiczenia dla młodzieży i dorosłych / Grażyna Pawlik. Wyd. 2 popr. Zamość : ABACUS, 2008. –  198 s.

Książka jest bardzo bogatym opracowaniem pod względem ilości zawartych w niej ćwiczeń, ale przede wszystkim różnorodności ich form. Ćwiczenia wspomagają doskonalenie umiejętności poprawnego czytania i pisania u uczniów z zaburzeniami analizy i syntezy wzrokowej (co może występować niezależnie od wad wzroku).

Dzięki ćwiczeniom tym można również:

  • poprawić koncentrację uwagi
  • pokonać trudności w nauce geometrii i geografii
  • usprawnić naukę języków obcych
  • zmniejszyć ilość robionych błędów ortograficznych (poprawa pamięci wzrokowo-ruchowej umożliwi lepsze utrwalanie w pamięci obrazów graficznych wyrazów)

Z ćwiczeń mogą korzystać:

  • reedukatorzy
  • rodzice wspomagający w nauce dzieci
  • samodzielnie uczniowie
  • dorośli, zainteresowani poprawą swojej wiedzy z ortografii

Trening koncentracji dla uczniów / Justyna Święcicka. Warszawa : Difin, 2009. –  105 s.

​Trening koncentracji dla uczniów zawiera wiele gier, zabaw i ćwiczeń wzmacniających zdolność koncentracji. Autorka, przedstawiając scenariusze zajęć, skorzystała ze swojego wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi, młodzieżą, a także dorosłymi. Przy pomocy książki, nauczyciele, wychowawcy i rodzice mogą wzbogacić codzienne zajęcia z dziećmi o elementy treningu koncentracji. Umiejętność koncentracji jest jedną z kluczowych umiejętności, potrzebną w procesie uczenia i rozwoju. Umiejętność szybkiego skupienia warunkuje sukcesy w szkole. Niestety często dzieciom i młodzieży tej zdolności brak. Ćwiczenia przydadzą się wszystkim: uczniom z ADHD i uczniom, którzy mają umiarkowane problemy z koncentracją; takim, którzy szybciej chcieliby odrabiać prace domowe i tym, którzy za mało korzystają z materiału przerabianego na lekcjach. Wiele z przedstawionych propozycji może także pomóc dorosłym, którzy nierzadko sami mają problemy z koncentracją.

Trening koncentracji : jak rozwijać uwagę i pamięć dziecka / Iwona Sikorska. Kraków : Wydawnictwo Edukacyjne, cop. 2010. –  59 s.

Książka zawiera sposoby stymulacji poznawczych zdolności strategicznych – uwagi i pamięci. Jest skierowana do psychologów, pedagogów, nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

Prezentuje propozycje zabaw i ćwiczeń wielokrotnie sprawdzonych przez autorkę w czasie spotkań treningowych i sesji terapeutycznych. Zaproponowane zabawy mają również funkcję diagnostyczną, pozwalają na dostrzeżenie trudności dziecka w określonym obszarze jego rozwoju.

Uwaga! Koncentruję się!.3, Ćwiczenia na koncentrację i spostrzegawczość dla uczniów klas VII-VIII / opracowanie: Magdalena Hinz. Wydanie IV zmienione. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2020. –  71, [1] s.

Ćwiczenia zaprezentowane w tej książce przeznaczone są dla uczniów klas VII–VIII. Służą przede wszystkim do doskonalenia koncentracji. Dodatkowo usprawniają wiele innych funkcji, między innymi percepcję wzrokową, koordynację wzrokowo-ruchową, orientację przestrzenną, pamięć i logiczne myślenie. Polecenia dobrane są tak, aby podtrzymywać zainteresowanie ucznia. Zadania polegają między innymi na wyszukiwaniu różnic, uzupełnianiu brakujących elementów, dobieraniu par, przerysowywaniu figur w określony sposób i rozwiązywaniu łamigłówek logicznych.

Uwaga : wspomaganie koncentracji i nie tylko : ćwiczenia i zabawy dla dzieci od 4 do 9 lat / Bożena Janiszewska. Warszawa : Wydawnictwo “Seventh Sea”, 2007. –  100 s.

Książka z ćwiczeniami rozwijającymi uwagę, przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 do około 9 lat.

W jej pierwszej części omówiono rozwój i właściwości uwagi u dzieci oraz czynniki mające wpływ na jej koncentrację – Informacje tam podane ułatwią rozumienie i kreatywne korzystanie z części drugiej: Część druga to ćwiczenia i zabawy wspomagające rozwój uwagi w powiązaniu z takimi procesami psychicznymi, jak: percepcja (spostrzeganie) słuchowa i wzrokowa, pamięć, wyobraźnia, myślenie i rozumowanie matematyczne. Poszczególne rozdziały łączą ćwiczenia uwagi z wymienionymi procesami psychicznymi. Książka zawiera ponad 60 zabaw, rebusów, zagadek itp. rozwijających i ćwiczących uwagę oraz jej koncentrację.

Można kserować kartki z zadaniami tak, by każde dziecko miało swoją „kartę pracy” w przedszkolu czy w szkole. Można pracować z dziećmi indywidualnie (w domu) i w grupie (w klasie).

Różnorodność zabaw i wzrastający stopień ich trudności (od łatwych do trudniejszych) czyni tę pozycję niezwykle przydatną także w terapii dzieci z ADHD i innymi deficytami.

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

oprac. Edyta Kilian

luty, 2023

    Opracowanie Mariola Mola