GRUPOWE ZAJĘCIA PSYCHOTERAPEUTYCZNE DLA DZIECI W WIEKU 10-13 LAT
Aktualnie obserwuje się duży wzrost trudności radzenia sobie z emocjami wśród dzieci i młodzieży. Wiąże się on z niskimi kompetencjami w tym zakresie, a często również z brakiem wsparcia ze strony rodziców i rówieśników. Aby pomóc dziecku i rodzinie w konstruktywnym radzeniu sobie na co dzień, należy podjąć interwencje skierowane do obydwu pokoleń. Za główne czynniki utrzymywania się zaburzeń emocjonalnych uważa się zniekształcenia poznawcze, jednak rodzina to główne środowisko, w którym powinny być wywoływane zmiany w funkcjonowaniu dziecka. Akcentuje się tutaj podejście zespołowe, w którym rodzice, dziecko i terapeuta pracują razem nad osiągnięciem jednego celu, przy czym rodzice i dzieci wnoszą do grupy cenne dla terapii doświadczenie. Terapia poznawczo – behawioralna jest zorientowana na rozwiązywanie problemów i bezpośrednio zajmuje się czynnikami poznawczymi, wpływającymi na przetwarzanie informacji społecznych, analizuje sferę emocji i interakcji społecznych, odnosi się do zagadnień związanych z rozwojem i wychowaniem człowieka oraz kładzie duży nacisk na interwencje ukierunkowane na zmianę zachowań.
Proponowany przez nas program terapii opiera się na trzech modelach: uczenia się od rówieśników, uczenia się przez doświadczenie oraz kształtowanego przez rodziców rozwiązywania problemów. Dzięki temu dzieci są zachęcane do: myślenia o swoim ciele jako przyjacielu, który wysyła sygnały, gdy są przestraszone lub zdenerwowane; bycia własnym przyjacielem i nagradzania swoich wysiłków w radzeniu sobie; zaprzyjaźniania się z innymi i budowania sieci wsparcia społecznego; rozmawiania ze swoimi przyjaciółmi w chwilach lęku, niepokoju, omawiania swoich problemów.
Program obejmuje 10 sesji w wymiarze jednego spotkania co tydzień i 2 sesje wspomagające – odpowiednio po miesiącu i po trzech miesiącach od zakończenia programu. Oprócz tego równolegle są prowadzone sesje grupowe z rodzicami – planowane są 2 spotkania, jednak w zależności od potrzeb, terapeuta może zadecydować o zwiększeniu ich liczby. W trakcie terapii stosowane są metody behawioralne, strategie radzenia sobie i metody poznawcze.
Zajęcia będą prowadzone w Poradni w środy w godzinach od 16 do 18 przez Annę Korab i Ewę Zawadę. Początek zajęć 3 października 2018 roku. Z uwagi na małą liczebność grupy (max 10 osób) ilość miejsc jest ograniczona, decyduje więc kolejność zgłoszeń.