Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Dzięki zwiększeniu wiedzy na temat depresji, być może wzrośnie liczba osób, które w odpowiednim czasie sięgną po pomoc specjalisty. Najskuteczniejszą metodą walki z depresją jest połączenie psychoterapii i farmakoterapii.
Warto pamiętać, że depresja to choroba jak każda inna. Nie jest oznaką słabości. Jest bardzo demokratyczna – dotyka ludzi w różnym wieku, różnej płci i niezależnie od statusu społecznego. Jest chorobą, która bardzo często utrudnia zwyczajne funkcjonowanie.
Najczęstszymi objawami depresji są:
- obniżony/obojętny nastrój,
- smutek,
- brak energii,
- pogorszenie sprawności intelektualnej (np. koncentracji),
- pesymistyczne widzenie przyszłości,
- obniżona samoocena,
- brak zainteresowania czynnościami, które dotychczas sprawiały przyjemność,
- zaburzenia rytmów okołodobowych (m.in. zaburzenia rytmu snu i czuwania),
- zmniejszony/zwiększony apetyt
Symptomy depresji mogą być nieco inne w przypadku różnych osób. Jakie są niektóre objawy nastoletniej depresji można posłuchać tutaj: https://zwjr.pl/artykuly/symptomy-nastoletniej-depresji
Nieleczona depresja może doprowadzić do samobójstwa. Dlatego jeśli znasz kogoś, kto może mieć depresję – reaguj. Nie krytykuj, nie zmuszaj do wzięcia się w garść, wykaż się cierpliwością, ale stawiaj granice. Zaproponuj pomoc w znalezieniu specjalistycznej pomocy.