Drodzy Rodzice !!!
Zachęcamy do wypełnienia ankiety ze strony: www.neuroflow.pl i sprawdzenia – jakie jest ryzyko posiadania Zaburzeń Przetwarzania Słuchowego przez Wasze dziecko.
Jest też możliwa diagnoza w Miejskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Krośnie.
Neuroflow to pierwszy w Polsce interaktywny trening wyższych funkcji słuchowych dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego (centralnymi zaburzeniami słuchu) oraz dzieci z grupy ryzyka tych zaburzeń od 4 roku życia. Trening Neuroflow prowadzony jest
on-line i jest dostępny na platformie internetowej. Dostęp do platformy można uzyskać po przebyciu diagnozy w Miejskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Krośnie
Dla kogo przeznaczona jest terapia?
Rodzice i nauczyciele obserwują dzieci, które w ich ocenie zachowują się tak, jakby miały problemy ze słyszeniem. Podstawowe badania często nie wykrywają żadnych zaburzeń, a mimo to dzieci mają trudności z koncentracją uwagi słuchowej i rozumieniem tego co się do nich mówi, szczególnie w hałasie.
Jeśli dziecko:
- ma trudności z rozumieniem mowy, gdy w otoczeniu jest szum, gwar lub hałas,
- ma trudności z rozumieniem dłuższych lub złożonych poleceń ustnych,
- dźwięki z otoczenia łatwo odwracają jego uwagę,
- przy prawidłowej inteligencji ma trudności w uczeniu się (problemy z nauką czytania, pisania, z nauką języków obcych),
- nie potrafi dłużej utrzymać uwagi na zadaniu,
- często „wyłącza” się”, myślami jest gdzie indziej, sprawia wrażenie nieobecnego,
- chorowało na przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego lub na ostre zapalenie ucha, miało przerośnięty migdałek gardłowy,
wówczas należy sprawdzić, czy przyczyną trudności nie są zaburzenia przetwarzania słuchowego CAPD.
U wielu dzieci zaburzenia przetwarzania słuchowego współwystępują z: trudnościami w uczeniu się, dysleksją, ADHD, SLI, Opóźnieniem Rozwoju Mowy, zaburzeniami mowy, a także autyzmem.
Neuroflow Aktywny Trening Słuchowy jest metodą opracowaną dla dzieci z Zaburzeniami Przetwarzania Słuchowego (APD) oraz dzieci z grupy ryzyka tych zaburzeń od 4 roku życia. Program pozwala na dostosowanie terapii do potrzeb dziecka i możliwości rodziców. Terapia prowadzona jest w domu pacjenta pod kontrolą rodziców i monitorowana przez terapeutę w poradni.
Neuroflow Aktywny Trening Słuchowy jest opartą na aktualnych badaniach naukowych metodą terapii, która zawiera moduły ćwiczeń odpowiadające potrzebom każdego z profili APD. Wymaga od dziecka skupienia uwagi, myślenia, zapamiętywania, aby jak najlepiej odpowiadało ono na stawiane przed nim zadania. Stopień trudności zadań dostosowywany jest do możliwości dziecka i zmienia się w sposób adaptacyjny, tak aby zadanie nie było zbyt łatwe, ani zbyt trudne.
Przed rozpoczęciem treningu Provider Neuroflow przeprowadza diagnozę wstępną i kolejno po każdym z etapów wykonywana jest diagnoza kontrolująca postępy terapii.
Trening trwa od 8 do 24 tygodni. Podzielony jest na III etapy. Każdy etap trwa około
8 tygodni. Sesje terapeutyczne odbywają się 3x w tygodniu.
Aktywny Trening Słuchowy metodą Neuroflow usprawnia:
- różnicowanie dźwięków mowy, naukę czytania i pisania, naukę języków obcych
- utrzymanie uwagi na głosie nauczyciela w szumie i hałasie
- podzielność uwagi, gdy jednocześnie mówi kilka osób
- wydłuża pamięci słuchową
- rozwija mowę, prawidłową artykulację i melodię języka
Szczegółowych informacji na temat diagnozy i terapii udziela osoba prowadząca:
Adriana Sikora –Śliż
neurologopeda